BOŠKARIN
Avtohtono
ISTRSKO GOVEDO
Istrsko govedo ali boškarin je avtohtona pasma goveda, ki naseljuje istrski polotok. Na slovenskem ozemlju je bila reja istrskega goveda omejena na področje slovenske Istre. Številni fosilni ostanki pričajo o prisotnosti pragoveda, ki je prednik istrskega goveda, že med ledeno dobo!
Naš boškarin z imenom “Šaražin” oziroma ljubkovalno “boško” je vesel vsakega obiskovalca in uživa ob čudovitem razgledu na Sečoveljske soline in Piranski zaliv.
Istrska
VZTRAJNOST IN TRMA
Istrsko govedo je pozno zrela pasma, saj odraste pri starosti 6 do 7 let. Ima dolgo življenjsko dobo, saj se za delo in razmnoževanje lahko uporablja do 20 let. Odrasli voli dosežejo težo cca. 1200 kg, višino vihra pa 150 cm. Poseben pečat jim dajejo veliki rogovi v obliki lire, ki so lahko dolgi do 1,50 m. Istrsko govedo je po naravi umirjeno, prijazno, vztrajno, ubogljivo in skromno, kar je odraz 100-letne reje boškarina kot delovne živali s skromnimi potrebami po krmi in brez večjega zanimanja za proizvodnjo mleka. Uporabljali so ga predvsem za oranje in druga opravila.
Ogled in predstavitev boškarina
Kakšna je razlika med boškarinom in ostalimi pasmami goveda? Zakaj je bil boškarin v Istri tako priljubljen?
Vse to in še več lahko izveste ob obisku naše turistične kmetije.